Straipsniai
Tiltų hidroizoliacija: svarbus konstrukcijos ilgaamžiškumo komponentas
Šiuolaikiniai tiltai yra gyvybiškai svarbios mūsų transporto infrastruktūros grandys, kurios privalo atlaikyti ne tik intensyvias mechanines apkrovas, bet ir aplinkos veiksnius, kurie laikui bėgant gali kelti grėsmę jų vientisumui. Vienas iš reikšmingiausių – ir dažnai nuvertinamų – tiltų ilgaamžiškumo iššūkių yra vandens infiltracija. Be veiksmingos hidroizoliacijos tiltai tampa pažeidžiami, o tai gali turėti įtakos saugumui, funkcionalumui ir ekonominiam efektyvumui.

Problema: vanduo – konstrukcijos irimo katalizatorius
Vanduo yra būtinas gyvybei, tačiau jis labai kenkia infrastruktūrai. Į tiltų perdangas vanduo skverbiasi per betono mikroįtrūkimus ir poras, kartu pernešdamas chloridus, ledą tirpdančias druskas ir teršalus. Tai sukelia:
- armatūros koroziją
- betono įtrūkimus
- šilimo/šalimo ciklų žalą
- ankstyvą konstrukcijos nuovargį
Nesprendžiant šių problemų, gali tekti patirti didelių techninės priežiūros išlaidų, o tam tikrais atvejais – visiškai rekonstruoti.
Kodėl nepakanka vien betono ?
Nepaisant savo tvirtumo, betono struktūra yra porėta. Į jo kapiliarų tinklą patenka drėgmė, ypač nuolat veikiant krituliams, sniegui ir eismo apkrovoms. Laikui bėgant ši drėgmė susilpnina pagrindą ir pažeidžia konstrukcijos vientisumą. Norint sumažinti šią riziką, būtina naudoti hidroizoliaciją.
Šiuolaikinės tiltų hidroizoliacijos technologijos
Siekdami neutralizuoti agresyvų vandens poveikį tiltų konstrukcijoms, inžinieriai įrengia aukštos kokybės hidroizoliacinių membranų sistemas, skirtas patikimai sukibti su konstrukciniu betonu ir atlaikyti atšiaurias eksploatavimo sąlygas.
Dvi pažangios ir plačiai naudojamos technologijos:
MATACRYL hidroizoliacijos sistema
Sistema MATACRYL gaminama naudojant unikalią poliuretano-metakrilato (PUMA) technologiją ir siūlo universalius ir aukštos kokybės hidroizoliacinus sprendimus, ypač tinkančius sudėtingo klimato sąlygomis ir skubiems projektams.

Pagrindinės savybės:
- Galima įrengti tiek tepant, tiek purškiant
- Įrengiama šaltuoju būdu, todėl jos nereikia kaitinti
- Greitas kietėjimas per 45-60 minučių
- Atspari lietui per 30 minučių po padengimo
- Dinaminė trūkių sandarinimo geba
- Cheminis sukibimas tarp vėlesnių sluoksnių sumažina bet kokio atsisluoksniavimo tikimybę
MATACRYL sistema puikiai tinka tiltams hidroizoliuoti su viršutiniu asfalto sluoksniu, po geležinkelio balastu, pėsčiųjų ir dviračių tiltams bei automobilių eismui skirtoms tiltų konstrukcijoms.
TESTUDO elastomerinės bituminės membranos
TESTUDO ritininės bituminės membranos – tai elastomerinio modifikuoto bitumo gaminiai, skirti tvirtam ir ilgalaikiam veikimui tiltuose. Sustiprintos neaustiniu poliesterio arba kompoziciniu poliesterio ir stiklo pluošto armavimu, jos užtikrina tvirtą barjerą nuo drėgmės ir mechaninio poveikio.

Pagrindinės savybės:
- Didelis tempimo stipris ir atsparumas mechaniniams pažeidimams
- Lankstumas šaltyje iki -20 °C
- Įrengiama prilydant degikliu, kas užtikrina tvirtą sukibimą su betoniniais pagrindais
- Suderinamumas su karštai įrengiamu asfalto sluoksniu ir didelėmis eismo apkrovomis
- Atitinka EN 14695 „Lankstieji hidroizoliaciniai lakštai. Armuotieji bituminiai hidroizoliaciniai betoninių tiltų paklotų ir kitų betoninių eismo zonų lakštai” standarto reikalavimus
Šios membranos puikiai tinka tradicinėms tiltų perdangų konfigūracijoms, kurioms reikia patvarumo ir suderinamumo su kelio dangos įrengimo darbais.
Tinkamos sistemos pasirinkimas
Tinkamo hidroizoliacijos sprendimo pasirinkimas priklauso nuo įvairių veiksnių, įskaitant:
- klimato sąlygos (temperatūra, drėgmė, krituliai)
- statybos terminai ir prieigos apribojimai
- eismo tipas ir numatomos apkrovos
- integracija su asfalto dangomis ar kitomis medžiagomis
Tiek MATACRYL, tiek TESTUDO sistemos užtikrina puikią apsaugą nuo vandens įsiskverbimo, taip užtikrinant tiltų infrastruktūros ilgaamžiškumą, saugumą ir patikimumą.
Hidroizoliacija – strateginė investicija į infrastruktūros ilgaamžiškumą

Hidroizoliacija nėra tik techninis reikalavimas – tai esminis tvaraus ir atsakingo infrastruktūros projektavimo aspektas. Tilto gyvavimo ciklo metu statybos metu priimti sprendimai turi toli siekiančių pasekmių – daro įtaką ne tik konstrukcijos vientisumui, bet ir visuomenės saugumui, ekonominiam efektyvumui ir poveikiui aplinkai. Tarp šių sprendimų didelio efektyvumo hidroizoliacinės sistemos integravimas yra vienas iš ekonomiškiausių ir didžiausią poveikį turinčių sprendimų.
Šiuolaikinius tiltus veikia įvairūs veiksniai – nuo ekstremalių klimato sąlygų ir cheminių medžiagų poveikio iki dinamiškų eismo apkrovų. Vanduo, kurio griaunamasis potencialas dažnai nepakankamai įvertinamas, prasiskverbia į betoną, pagreitina koroziją ir palaipsniui mažina konstrukcijos patikimumą. Jei nėra patikimo barjero, stabdančio drėgmės skverbimąsi, net ir pažangiausioms konstrukcijoms gresia ankstyvas susidėvėjimas.
Pažangiosios hidroizoliacinės sistemos – tokios kaip šaltuoju būdu tepamos PUMA pagrindu pagamintos membranos ir ritininės bituminės membranos – siūlo daugiau nei pasyvią apsaugą. Jos užtikrina aktyvius apsaugos mechanizmus, prisitaiko prie temperatūros pokyčių, prisitaiko prie konstrukcijos judėjimo ir yra atsparios cheminiam poveikiui. Jų vientisa integracija su pagrindo medžiagomis užtikrina suderinamumą su standartine statybos praktika ir kartu atitinka griežtus šiuolaikinei infrastruktūrai keliamus ilgaamžiškumo standartus.
Hidroizoliacija pasižymi ne tik techninėmis savybėmis, bet ir platesne verte. Ji sumažina gyvavimo ciklo sąnaudas, sumažina remonto darbų sukeliamus paslaugų teikimo sutrikimus ir prisideda prie bendro transporto infrastruktūros atsparumo.
Tiltų hidroizoliacija – tai investicija, kuri didina ilgaamžiškumą, užtikrina saugumą ir teikia apčiuopiamą ekonominę bei aplinkosauginę naudą.