Technologinių siūlių sandarinimas

technologiniu siuliu sandarinimas

Kalbant apie betoninių konstrukcijų hidroizoliavimą būtina atsižvelgti ir į technologinių bei deformacinių siūlių sandarumą. Technologinės siūlės atsiranda dėl etapinio betonavimo. Kadangi tose sandūrose susilpnėja sukibimas tarp betono sluoksnių, šias siūles būtina sandarinti. Judėjimo šiose siūlės nėra (skirtingai nei deformacinėse).

Dažnai siūlių nesandarumas yra pagrindinė hidroizoliacinė problema. Siekiant iš anksto užtikrinti, kad siūlių sandarumo problemų ateityje bus išvengta, siūles sandarinti reikia jau betonavimo metu. Technologinių siūlių sandarinimui naudojamos juostos neprivalo būti atsparios konstrukcijų judėjimui. Jos veikia tik kaip sandarinantys elementai, kad būtų išvengta vandens prasiskverbimo per siūlę.

Šiam tikslui galima rinktis keletą skirtingų sistemų, tačiau pirmiausia reikia įvertinti tokius parametrus, kaip galimas siūlės judėjimas, hidrostatinis slėgis, cheminis poveikis. Kiekvienoje konkrečioje situacijoje galima rinktis skirtingus siūlių hidroizoliavimo produktus.

Technologinių siūlių sandarinimui skirtas visas asortimentas skirtingų produktų: bentonitinės juostos, termoplastinės, polimerinės juostos, poliuretaniniai hermetikai ir t.t. Kaip pagrindinį šių juostų skirtumą galima būtų identifikuoti jų plėtrumą. Prie plėtriųjų juostų priskiriamos bentonitinės, polimerinės, kai kurie poliuretaniniai hermetikai. Šios juostos labai paprastai tvirtinamos – tiesiog guldomos į siūlės vidurį ir pritvirtinamos mechaniškai arba priklijuojamos. Naudojant hermetiką – jis tiesiog išspaudžiamas juostele į siūlės vidurį.

Įrengiant plėtriąsias juostas reikia įvertinti laiko tarpą nuo juostos įtvirtinimo iki sekančio betono sluoksnio liejimo ir klimatines sąlygas tuo metu. Hidrofilinės juostos plečiasi kontakte su vandeniu. Todėl labai svarbu, kad jos negautų kontakto su dideliu vandens kiekiu prieš išliejant betoną – tai sąlygos, sukeliančios priešlaikinį juostų brinkimą. Taigi, parenkant juostos tipą (plėtrią arba neplėtrią) reikia atsižvelgti į sekančias sąlygas:

  • Lietus darbo metu. Jei užlyja ant besiplečiančios juostos, ji pradeda brinkti ir plėstis. Išsiplėtusi juosta jau nebeatliks hidroizoliacijos, todėl ją reikia pašalinti. Jei betonas bus liejamas ant išsiplėtusios juostos, jai išdžiūvus, konstrukcijoje atsiras ertmė, kuri sukels pavojų ne tik betono laidumui, bet ir konstrukcijos stipriui. Neplėtriai juostai lietus ar ant juostos patekęs gruntinis vanduo įtakos neturi. Jei prognozuojamos lietingas oras, reikia rinktis neplėtrias arba pavėlinto plėtimosi juostas.
  • Juostos įtvirtinimas. Besiplečiant plėtriosioms juostoms, betoną veikia tam tikras spaudimas. Jei tarp plėtriosios juostos ir konstrukcijos paviršiaus bus per plonas betono sluoksnis, plėtimosi metu ji gali išstumti betoną. Dažniausiai, naudojant plėtriąsias juostas, atstumas tarp juostos ir betono paviršiaus turi būti 5-8 cm ar daugiau, priklausomai nuo juostos plėtrumo savybių. Taigi, šių juostų negalima naudoti plonų konstrukcijų sandarinimui. Neplėtrias juostas galima dėti konstrukcijos pakraštyje.

Plėtriosios juostos

Iš plėtriųjų juostų dažniausiai naudojami sekantys produktai:

1362405517deneefbentorub 1
  • Bentonitinės juostos (BENTORUB+) – tai plėtrios bentonitinės hidroizoliacinės juostos technologinių siūlių monolite ir gelžbetonio sandūrų sandarinimui. Kontakte su vandeniu Bentorub+ išbrinksta iki 4V (tūris padidėja iki 4 kartų). Ši juosta atlaiko iki 8 barų vandens slėgį. Kadangi yra lanksti ir stipriai brinkstanti, atlaiko nedidelius konstrukcinius judėjimus. Dėl lankstumo ją lengva naudoti ant nelygių paviršių bei vamzdžių įvadų sandarinimui. Parenkant šią juostą technologinių siūlių sandarinimui svarbiausia atsižvelgti į konstrukcijos storį – nuo juostos iki konstrukcijos krašto turi būti ne mažiau kaip 7 cm, kad plėtimosi metu juosta būtų gerai įtvirtinta pakankamu betono sluoksniu. Bentonitinių juostų galimos specialios modifikacijos, skirtos pavėlintam brinkimui, padidinto atsparumo sūriam jūros vandeniui, naftos produktams ir pan.
  • Polimerinės juostos (SWELLSEAL) – plėtrios juostos, naudojamos surenkamo gelžbetonio konstrukcijoms ir technologinių siūlių monolite sandarinimui. Ši juosta tiekiama dviejų rūšių pagal išsiplėtimo procentą:
1362408218deneefswellseal3v 1
  • SWELLSEAL 3V – kontakte su vandeniu jos tūris padidėja iki 3 kartų. Monolite atstumas tarp juostos ir konstrukcijos krašto – min. 10 cm.
1362408846deneefswellseal8v 1
  • SWELLSEAL 8V – kontakte su vandeniu jos tūris padidėja iki 8 kartų. Monolite atstumas tarp juostos ir konstrukcijos krašto – min. 20 cm. Šios juostos tiekiamos skirtingų išmatavimų (nuo 20×5 mm iki 27×27 mm), bei gaminamos specialios modifikacijos naudojimui surenkamo gelžbetonio konstrukcijose.
hydrotite
  • Polichloropreno pagrindu pagaminta juosta su ertmėmis (HYDROTITE). HYDROTITE viduje suformuotos ertmės ir juosta pirmiausia pradeda brinkti į vidų, kas apsaugo ją nuo priešlaikinio išsiplėtimo ir sumažina spaudimą į betoną. Esant vandens poveikiui ši juosta išsiplečia, tačiau jos forma išlieka stabili. Skirtingus juostos profilius galima naudoti technologinių siūlių, vamzdžių įvadų sandarinimui.
1362411271swellsealmasticwa 1
  • Prie plėtriųjų technologijų galima reikia priskirti ir technologinių siūlių sandarinimą, naudojant plėtrųjį poliuretaninį hermetiką (Swellseal Mastic WA). Tai vienkomponentis pilkas poliuretaninis brinkstantis hermetikas, naudojamas technologinių siūlių ir sandūrų su vamzdžiais sandarinimui. Plečiasi kontakte su drėgme. Šį hermetiką galima naudoti net ant šlapių paviršių ir po vandeniu. Jis puikiai sukimba su dauguma paviršių, įskaitant PVC, HDPE, plieną ir pan. Išbrinksta kontakte su vandeniu iki 200% pradinio tūrio. Elastingas, puikiai prisitaiko prie nelygių paviršių. Geras cheminis atsparumas, įskaitant naftos produktus, aliejus ir tepalus.

Neplėtriosios juostos

kunex pvc juostos
  • Prie neplėtriųjų sandarinimo juostų galima priskirti termoplastines (PVC-P) juostas (KUNEX) deformacinėms ir technologinėms siūlėms. KUNEX juostos užtikrina puikų mechaninį sukibimą ir patikimą sandarinimą. Norint nuspręsti, kurią (kokio pločio ir modifikacijos) juostą naudoti, reikia įvertinti planuojamą vandens slėgį. Kalbant apie atsparumą vandens spaudimui, visos juostos, kurių plotis iki 320 mm, atlaiko 10 m aukščio vandens stulpą. Jei vandens slėgis didesnis, reikia naudoti 500 mm pločio juostą. Juostos įterpiamos į šviežiai išlietą betoną, o galai suvirinami.

Papildomas sandarinimas

Vandex Super

Kaip papildomą konstrukcinių siūlių sandarinimą (ypač hidrotechniniuose statiniuose) rekomenduojama naudoti siūlės paviršiaus nutepimą kristaline hidroizoliacija (VANDEX SUPER). Kristalinė hidroizoliacija inicijuoja cheminę reakciją betono viduje, kas sąlygoja netirpių kristalinių struktūrų augimą betono poros ir kapiliaruose. Užtepus šią hidroizoliacinę medžiagą ant išlieto betono, likus keletui valandų iki naujo betono sluoksnio liejimo, kristalizacijos reakcija vyks tiek į naują, tiek į seną betoną. Kadangi ši hidroizoliacija užsandarina mikro trūkius, ji taip pat pagerins sukibimą ir suteiks papildomo sandarumo konstrukcinei siūlei.

Laidžių technologinių siūlių remontas

vandex siuliu sandarinimas

Statybos metu nepasirūpinus technologinės siūlės sandarinimu gali tekti ją remontuoti konstrukcijos eksploatavimo metu. Kadangi technologinėse siūlės judėjimo nėra, remontą galima atlikti cementinėmis hidroizoliacinėmis medžiagomis. Šiuo atveju laidi siūlė išdaužoma maždaug 3×3 cm grioveliu. Jei remonto metu pro siūlę vandenuo prateka srovele, ją reikėtų remontuoti greitai stingstančiu hidroizoliaciniu mišiniu VANDEX PLUG. Tai mišinys, sustingstantis ir sustabdantis vandens pratekėjimą per 30 sekundžių.

Jai vandens pratekėjimų remonto metu nėra, remontą galima atlikti hidroizoliaciniu mišiniu VANDEX UNI MORTAR 1, jį stipriai įspaudžiant į išdaužytą griovelį. Papildomai remontuojamą siūlę ir plotą aplink ją bent po 10 cm į šonus būtina nutepti kristalinės hidroizoliacijos mišiniu VANDEX SUPER.

Taigi, statant naują konstrukciją, labai svarbu iš anksto įvertinti ir imtis priemonių, kad būtų išvengta visų ateityje galinčių iškilti problemų. Kaip taisyklė, gerai įrengta hidroizoliacija statybos metu, ekonominiu požiūriu visada yra pigesnė, nei vėlesni bandymai atlikti remontą. Todėl labai svarbu gerai apskaičiuoti poreikius statybos metu ir įrengti tinkamą hidroizoliacinę sistemą.